Визволення Одеської митниці від патентних тролів

З грудня 2018 року до кінця січня 2019-го мали місце 14 випадків зупинення митного оформлення вантажу волоських горіхів через звернення про незаконне використання корисних моделей, які захищені патентом.
За діячим законодавством патентний «троль»  може без жодних проблем одержати патент на «корисну модель», яка є добре відомою технологією. У випадку волоських горіхів мова йде про спосіб їх пакування. Наприклад, «винаходом» є те, що горіхи спочатку вкладають у вакуумний пакунок із поліетилену, а далі – у картонні коробки. Після цього «троль» подає заявку для внесення відомостей про нього до Митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності.
Митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності є потужним механізмом боротьби з контрафактною продукцією. На підставі даних, які в ньому містяться, митниця зобов’язана зупиняти перетин кордону товарами, які підозрюються в контрафактності.
Проте, використовуючи цю ж зброю, «патентні тролі» мають усі законні підстави заборонити експортні або імпортні операції з використанням відповідних товарів, якщо у суб’єкта зовнішньо-економічної діяльності немає дозволу від патентовласника на використання патенту.
Наразі в Митному реєстрі зареєстровано сім патентів на корисні моделі щодо пакування горіхів. Усі вони не тільки повторюють загальновживані методи пакування (плівка, коробки), а й містять ознаки один одного.
Власники патентів, за якими стоять бізнес-групи, що займаються експортом горіхів, постійно воюють одне з одним, намагаючись монополізувати ринок.Кожна з груп подає до митниць вимоги припинити експорт горіхів іншими суб’єктами ЗЕД через порушення прав інтелектуальної власності на пакування.
А митниця не може не тільки відмовити їм, оскільки подібних дій від неї вимагає Митний кодекс та міжнародні угоди.При цьому вона не може відмовити у внесенні чергового патенту на пакування горіхів у картонну коробку до Митного реєстру, якщо відповідний документ було видано патентним відомством України.
Таким чином, проблема набуває серйозного характеру. Але ніякого ризику для патентних «тролів» немає. А весь негатив дістається митниці, яка за законом зобов’язана блокувати вантажі та витребувати у їхніх власників підтвердження прав на використання об’єктів інтелектуальної власності.
В умовах відсутності дієвого механізму боротьби з патентним «тролінгом», Кабінет Міністрів України за ініціативи прем’єр-міністра Володимира Гройсмана вніс до Верховної Ради законопроект №9385 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації окремих положень законодавства Європейського союзу у сфері інтелектуальної власності».